4) Barky the Physics Dog jumps in the air with a speed of 100 m/s at an angle of
ID: 1791913 • Letter: 4
Question
4) Barky the Physics Dog jumps in the air with a speed of 100 m/s at an angle of 36.9° from level ground to level ground.
What is Barky’s initial velocity in the vertical direction? (HINT: sin36.9 = vi /100)
What is Barky’s horizontal constant velocity? (HINT: cos36.9 = vc /100)
What is Barky’s final vertical velocity at maximum height?
How long does it take Barky to reach his maximum height?
What is Barky’s total time in the air? (HINT: Up and back down again)
What is Barky’s horizontal displacement?
1. initial vertical velocity = Answer m/s
2. hoirizontal velocity = Answer m/s
3. final velocity at maximum height = Answer m/s
4. time to maximum height = Answer s
5. total air time = Answer s
6. horizontal displacement = Answer m
Explanation / Answer
1) Initial vertical velocity = v sin a =100 sin 36.9 = 60.04 m/s
2) Horizontal velocity = v cos a = 100 cos 36.9 = 79.96 m/s
3) Velocity at maximum height will be only horizontal velocity = 79.96 m/s
4) Time to maxium height = u sin a /g = 60.04 / 9.8 = 6.13 s
5) total air time = 2*time to reach maximum height = 2*6.13 = 12.25 s
6) X = Ux*t
= 79.96*12.25 = 979.75 m
horizontal displacement = 979.75 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.