A fresh-water lake has a depth of 32.5 m. (a) If the density of the water in the
ID: 1791897 • Letter: A
Question
A fresh-water lake has a depth of 32.5 m.
(a) If the density of the water in the lake is = 1.00 × 103 kg/m3 , what is the absolute pressure at the bottom of the lake?
(b) An underwater vehicle, with a circular window of radius 15.0 cm, explores the bottom of the lake. What force is exerted by the water on the window at a depth of 32.5 m?
2. A fresh-water lake has a depth of 32.5 m. (a) If the density of the water in the lake is = 1.00 × 103 kg/m3, what is the absolute pressure at the bottom of the lake? (b) An underwater vehicle, with a circular window of radius 15.0 cm, explores the bot- tom of the lake. What force is exerted by the water on the window at a depth of 32.5 m?Explanation / Answer
Depth of lake = 32.5 m
a) density = 10^3 Kg/m^3 Pressure = ?
P ressure of water coloumn = 32.5 m X 10^3 Kg/m^3 X 9.8 m/sec^2 = 318.5 X 10^3 Pascals
Pressure of atmosphere above water = 101.3 X 10^3 Pasacals
Absolute Pressure = 419.8 Kilo Pascals
b) Area of window = 3.14 X (15/100)^2 = 0.071 m^2
Force exterted by water = 318.5 X 10^3 Pascals X 0.071 m^2 = 22.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.