PL The capacitors in the figure have values: d,-1.00 F, G-2.00 F, C-3.00 F All t
ID: 1791434 • Letter: P
Question
PL The capacitors in the figure have values: d,-1.00 F, G-2.00 F, C-3.00 F All three capacitors are initially uncharged. The switch S on the figure is first connected at position A so that the battery of voltage V=12.0V can charge capacitor C, with a charge q a. (4) Calculate the charge q, on the capacitor C b. (3) Calculate the total energy U, of all three capacitors when the switch S is connected to point A. c. (4) Now, assume that the C is a parallel plate capacitor and immersed in a material with the dielectric constant x-3.00. Calculate the new charge eW on this capacitor. Now the switch S is in position B and the capacitor C, is without the dielectric material d. (9) Determine the new chargesExplanation / Answer
1)
q3 = C3*V
= 3*10^-6*12
= 3.6*10^-5 C
b)
Total energy = 0.5*C3*V^2
= 0.5*3*10^-6*(12)^2
= 2.16*10^-4 J
c)
q3,new = k*q3 = 3*3.6*10^-5
= 10.8*10^-5 C
= 1.08*10^-4 C
d)
Let the charge on C1 and C2 be q
So, conserving charge,
q3 = q3' + q1'
So, 3.6*10^-5 = q3' + q1'
Also, voltage across C3 = voltage across C1 + C2
So, q3'/3 = q1'/1 + q1'/2
So, q1' = 6.55*10^-6 C , q3' = 2.95*10^-5 C , q2' = 2.95*10^-5 C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.