Experimental General Physies for Engineering I PHYS 192 10257 L0 Exam duration:
ID: 1791392 • Letter: E
Question
Experimental General Physies for Engineering I PHYS 192 10257 L0 Exam duration: 2 hours College of Arts and Sciences Question 2 a) Calculate the ernor of the mean of the following values. (Don't forget the unit and give the result with 2 significant figures and show calculation). (2pts) [h-835.36 s, tz-835.48 s, t,-835.21 t4-9426.13 sl s, b) 1 cm and the width is 57 ± 0S cm. what is Given that, the length of your table is 135 ± the surface area of this table and its erro? A-L W (show the details of your calculations) (2pts)Explanation / Answer
Q2. a) To find the mean error, first we will find the average. for given observations.
Mean = (t1 + t2 + t3 + t4)/4 = (835.36+835.48+835.21+9426.13)/4 = 11932.18/4 = 2983.045 s
Now, we will find the range, which is the difference between the largest and the smallest observation.
i.e. Range = 9426.13 - 835.21 = 8590.92
The error in the mean, then, is given by the half of the range i.e. 8590.92/2 = 4295.46
We will add this error in the mean to our mean i.e. 2983.05 ± 4295.46 s
b) Area of the table A = L * W
L = 135 ± 1 cm, W = 57 ± 0.5 cm, L = 1 cm, W = 0.5 cm
So, A = L *W = 135 * 57 = 7695 cm²
We have error in area A is A
A/A = ± [(L/L) + (W/W)]
= ± [(1/135) + (0.5/57)]
= ± [0.007 + 0.009]
So, A = ±(0.016) * A
i.e. A = ± 0.016 * 7695 = ±123.12
Therefore area A = 7695 ± 120 cm² (Answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.