Two manned satellites are approaching one another at a relative speed of 0.235 m
ID: 1791385 • Letter: T
Question
Two manned satellites are approaching one another at a relative speed of 0.235 m/s, intending to dock. The first has a mass of 4.1 x 10^3 kg, and the second has a mass of 7.45 x 10^3 kg.A.) calculate the final velocity, in meters per second, of the two satellites after docking, in the frame of reference in which the first satellite is initially at rest. Take the initial velocity of the second satellite to be in a positive direction
B.) what is the change in kinetic energy, in joules, in this inelastic collision?
C.) calculate the final velocity of the satellites, in meters per second, in the frame of reference in which the second satellite is initially at rest. Take the initial velocity of the first satellite in a negative direction.
D.) what is the change I kinetic energy, in joules, in this frame of reference. Two manned satellites are approaching one another at a relative speed of 0.235 m/s, intending to dock. The first has a mass of 4.1 x 10^3 kg, and the second has a mass of 7.45 x 10^3 kg.
A.) calculate the final velocity, in meters per second, of the two satellites after docking, in the frame of reference in which the first satellite is initially at rest. Take the initial velocity of the second satellite to be in a positive direction
B.) what is the change in kinetic energy, in joules, in this inelastic collision?
C.) calculate the final velocity of the satellites, in meters per second, in the frame of reference in which the second satellite is initially at rest. Take the initial velocity of the first satellite in a negative direction.
D.) what is the change I kinetic energy, in joules, in this frame of reference.
A.) calculate the final velocity, in meters per second, of the two satellites after docking, in the frame of reference in which the first satellite is initially at rest. Take the initial velocity of the second satellite to be in a positive direction
B.) what is the change in kinetic energy, in joules, in this inelastic collision?
C.) calculate the final velocity of the satellites, in meters per second, in the frame of reference in which the second satellite is initially at rest. Take the initial velocity of the first satellite in a negative direction.
D.) what is the change I kinetic energy, in joules, in this frame of reference.
Explanation / Answer
(a) m2*v2 + m1*0 = (m1+m2)*v
7450kg * 0.235m/s + 0 = 11550kg * v
v = 0.151m/s
(b) KEi = ½ * 7450kg * (0.235m/s)² = 205.71 J
KEf = ½ * 11550kg * (0.151m/s)² = 131. 675 J
so KE loss = 74.034 J
(c) 0 - 4100kg * 0.235m/s = 11550kg * v
v = -0.083 m/s
KEi = ½ * 4100kg * (-0.235m/s)² = 113.211J
KEf = ½ * 11550kg * (-0.083m/s)² = 79. 783J
So the KE loss is 73.427 J
KE loss would be approx same, as energy is frame independent. Also by calculation we have verified that it is coming approx same.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.