2. Michelson Interferometer a. A research group at CSUSB is using a Michelson In
ID: 1791214 • Letter: 2
Question
2. Michelson Interferometer a. A research group at CSUSB is using a Michelson Interferometer to calibrate an affordable scanning the tunneling microscope that they are inventing. If the movable mirror in a Michelson Interferometer is moved through a distance of 0.233 mm, a shift of 792 bright fringes occurs. What is the wavelength of the light producing the fringe pattern?
b. If a thin film of index of refraction n = 1.40 is placed in one arm of a Michelson interferometer, perpendicular to the optical path. This produces of shift of 7 bright fringes. The wavelength of the light used in the interferometer is 589 nm. How thick is the film?
Explanation / Answer
Given that
Number of bright fringes N = 792
Deal(x) = 0.233 mm
= 0.233*10^-3 m
We know that
(a)
wavelength of the light is given by
Lambda = 2*Deal(x) / N
= 2*(0.233*10^-3) / 792
= 5.88*10^-7
= 589 mu*m
(b)
The number of fringes shifted when we insert a film of refractive index n and thickness Lin michelson interferometer is
Deal(N) = (2*L / Lambda)*(n - 1)
Here
Lambda = wavelength of the light used
Rearrange for L
L = (Lambda*Deal(N)) / 2*(n -1)
= (589*10^-9)*(7) / 2*(1.40 - 1)
= 5.15*10^-6 m
L = 5.14 mum
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.