The answer is E, but please show how to get to that answer. Thank you in advance
ID: 1791187 • Letter: T
Question
The answer is E, but please show how to get to that answer. Thank you in advance
5.) [2 points] A Ferris wheel has a radius of 5.0m and makes one revolution every 8.0s while moving in uniform circular motion. A person who normally weighs (has an actual weight of) 670N is sitting on one of the benches attached at the rim of the wheel. What is the apparent weight (the normal force exerted on her by the bench) as she passes through the lowest point of her circular motion? a.) 670N b.) 590N c.) 810N d.) 980N e.) none of theseExplanation / Answer
R = 5 m
T = 8 = 1/f
f = 1/T = 0.125 hz
w = 2*pi*f
= 2*pi*0.125
= 0.7854 rad/s
Normal force at bottom of point of ride = mg - Fc
= 670 + (670/g)w^2R
= 670 + (670/9.81*(0.7854)^2*(5))
= 880 N answer
Option E is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.