Problem 8: Consider the sodium doublet vapor lines, which have wavelengths of 58
ID: 1790924 • Letter: P
Question
Problem 8: Consider the sodium doublet vapor lines, which have wavelengths of 589 nm (line a) and 589.6 nm (line b) Randomized Variables w=2.15 m L - 1.05 m Part (a) Find the angle (in degrees)between the first minima for the two sodium vapor lines, when they fall upon a single slit with a width o 2.15 m. Numeric : A numeric value is expected and not an expression. Part (b) What is the distance in mm between these minima if the diffraction pattern falls on a screen 1.05 m from the slit? Numeric : A numeric value is expected and not an expression.Explanation / Answer
(A) for nth minima,
sin(theta_n) = (n - 0.5) lambda / d
sin(theta1) = 0.5 x 589 x 10^-9 / 2.15 x 10^-6 = 0.137
theta_a = 7.87deg
sin(theta_b) = 0.5 x 589.6 x 10^-9 / 2.15 x 10^-6
theta_b = 7.88 deg
delta(theta) = 0.011 deg
(b) y = (n - 0.5) lambda D / d
delta(y) = 0.5 x 0.6 x 10^-9 x 1.05 / (2.15 x 10^-6)
= 1.465 x 10^-4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.