A and B please!! (9%) Problem 3: A hammer of mass 0.445 kg is moving horizontall
ID: 1790599 • Letter: A
Question
A and B please!! (9%) Problem 3: A hammer of mass 0.445 kg is moving horizontally at a velocity of v-45 ms when it strikes a nail and comes to rest after driving the nail a distance 0.95 cm into a board. 33% Part (a) What is the duration of the impact, assuming the acceleration is constant during this time period in terms of the given variables? Grade Summary Deductions 0% Potential 100% Ar= (00031 - pleted pleted 7 | 8 | 9 | HOME Submissions 5x 1(1 2 Attempts remaining (0% per attempt) detailed view J 1 2 3 0. END VO BACKSPACEEL CLEAR mpleted mpleted mpleted mpleted Hint I give up Feedback: 0% deduction per feedback. | | Hintst-deduction per hint. Hints remaining: | ompleted 33% Part (b) what was the average force exerted on the nail, in terms of the mass, initial velocity, and distance traveled?Explanation / Answer
initial velocity vox = 4.5 m/s
final velocity v1x = 0
displacement dx = 0.95 cm = 0.0095 m
from equation of motion
dx = (v1x + vox)*t/2
0.0095 = (0 + 4.5)*t/2
dt = 0.00422 s <<<<----ANSWER
======================================
part b
average force F = m*ax
from equation of motion
v1x^2 - vox^2 = 2*ax*dx
0 - v^2 = 2*ax*dx
ax = -v^2/(2*dx)
F = -m*v^2/(2*dx)
magnitude of force F = m*v^2/(2*dx)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.