A frictionless pulley has the shape of a uniform solid disk of mass 2.10 kg and
ID: 1790410 • Letter: A
Question
A frictionless pulley has the shape of a uniform solid disk of mass 2.10 kg and radius 10 cm. A 1.20 kg stone is attached to a very light wire that is wrapped around the rim of the pulley (the figure (Figure 1) ), and the system is released from rest.
Part A
How far must the stone fall so that the pulley has 5.80 J of kinetic energy?
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 11 attempts remaining
Part B
What percent of the total kinetic energy does the pulley have?
.
A frictionless pulley has the shape of a uniform solid disk of mass 2.10 kg and radius 10 cm. A 1.20 kg stone is attached to a very light wire that is wrapped around the rim of the pulley (the figure (Figure 1) ), and the system is released from rest.
Part A
How far must the stone fall so that the pulley has 5.80 J of kinetic energy?
h= mSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 11 attempts remaining
Part B
What percent of the total kinetic energy does the pulley have?
.
Explanation / Answer
KE = (1/2) I w^2
= (1/2) (1/2)MR^2 * w^2
= (1/4) Mv^2,
where v = linear velocity of the stone
5.80 = (1/4) * 2.10 * v^2
v = sqrt(5.80*4/2.10) = 3.32 m/s
(a) Let d = distance by which the stone must fall
loss of PE of the stone = gain of KE of the stone + pulley
(1.20) * 9.81 * d = (1/2) * (1.20) * (3.32)^2 + 5.80
d =12.41 / (1.20 * 9.81) = 1.05 m
(b)
% of total KE that the pulley has
= 5.8/(5.8+6.61)*100
= 46.73
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.