1/2 points 1 Previous Answers 16 8.5P034 My Notes Ask Your «A battleship that is
ID: 1790371 • Letter: 1
Question
1/2 points 1 Previous Answers 16 8.5P034 My Notes Ask Your «A battleship that is 7.00 × 107 kg and is originally at rest fires a 800-kg artillery shel horizontally with a velocity of S2S m/s. (a) If the shell is fired straight aft (toward the rear of the ship), there ill be negligible friction opposing the ship's recoil. Calculate its recoil velocity in meters per second. 0.006 (b) Calculate the increase in internal kinetic energy in joules (that l, for the shlp and the shel). This energy is less tian the energy released by the gun poweder significant heat transfer occurs 9.646875612 Additional Materials Reading
Explanation / Answer
Solution-
For the shell, final momentum = 1000 * 525 = 5.25 * 10^5
For the battleship, final momentum = 7 * 10^7 * v
7 * 10^7 * v = 5.25 * 10^5
v = 5.25 * 10^5 ÷ 7 * 10^7 = 7.5*10^-3 m/s
For the shell, KE = ½ * 1000 * 525^2 = 1.38 * 10^8 J
For the battleship, KE = ½ * 7 * 10^7 * (7.5*10^-3)^2 = 1.968 * 10^3 J
Total increase of KE = 1.38 * 10^8 J + 1.968 * 10^3 J = 138.001*10^6J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.