Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Due in 6 hours, 55 minutes air alass Lght with a frequency of 5.3103* H is trave

ID: 1790226 • Letter: D

Question

Due in 6 hours, 55 minutes air alass Lght with a frequency of 5.3103* H is traveling through glass and strikes a glass/air interface as shown above. Angle x, is 21.0 to the normal. Some of the light emerges from the glass and some is refected back into the glass. It the index of refraction for this gless is 1.35S, whet is the value of anglex This is Snelir's lew agein Tries 2/10 Previous Tries What is the value of angle X2? 2.10x101 deg are correct receipt no. is 157-4768 orevovs.hies What is the speed of light in this glass? 2.22x10 m/s What is the wavelength of this ight in the gless? 30 3 Remember the relationship between speed, frequency, and wavelength Tries 1/10 Prevlous Tres Finaly, what is the larpest angle thet the light in this glass could make with the normal and sell produce an emergent ray into air Incompasble units. No conversion found between "s and the required units. Tries 0/10 Previous Tres This discussion is closed Send Feedback

Explanation / Answer


from snell law


nglass*sinx1 = nair*sinx3

1.35*sin21 = 1*sinx3

x3 = 29 degres = 2.9*101 deg


=============================


x2 = x1 = 2.1*101 deg


=======================

v = c/n = 3*10^8/1.35 = 2.22*10^8 m/s

=======================


wavelength = lambda = v/f = 2.2*10^8/(5.3*10^14) = 415*10^-9 m = 415 nm

====================

nglass*sinc = nair*sin90

maximum angle C = 47.8 deg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote