THE PROBLEM Suppose you are building a satellite to travel in a circular orbit a
ID: 1790140 • Letter: T
Question
THE PROBLEM Suppose you are building a satellite to travel in a circular orbit around the Earth. The Earth has radius r = 6.37 × 106 m and mass m = 5.97 × 1024 kg. To complete one orbit every T-2.7 hours, what altitude should the satellite have? PAPER SOLUTION Solve the problem on paper first, including all four IDEA steps. You will become a better physicist that way! Have you finished your paper solution already? yes INTERPRET DEVELOP Derive an algebraic expression for the satellite's altitude. EVALUATE ASSESSExplanation / Answer
here,
radius of earth , r = 6.37 * 10^6 m
mass , M= 5.97 * 10^24 kg
time period , T = 2.7 hours 2.7 * 3600 s
let the height above the earth surface be h
time period , T = 2 * pi * sqrt( r^3/G*M )
2.7 * 3600 = 2 * pi * sqrt((6.37 * 10^6 + h )^3 /( 6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24))
solving for h
h = 3.47 * 10^6 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.