A horizontal spring-mass system has low friction, spring stiffness 235 N/m, and
ID: 1790099 • Letter: A
Question
A horizontal spring-mass system has low friction, spring stiffness 235 N/m, and mass 0.2 kg. The system is released with an initial compression of the spring of 10 cm and an initial speed of the mass of 3 m/s.
(a) What is the maximum stretch during the motion?
____ m
(b) What is the maximum speed during the motion?
____ m/s
(c) Now suppose that there is energy dissipation of 0.03 J per cycle of the spring-mass system. What is the average power input in watts required to maintain a steady oscillation?
____watt
Explanation / Answer
here,
m = 0.2 kg
spring stiffness constant , K = 235 N/m
a)
let the maximum strech be A
0.5 * k * A^2 = 0.5 * m * u^2 + 0.5 * k * xi^2
235 * A^2 = 0.2 * 3^2 + 235 * 0.1^2
A = 0.13 m
b)
let the maximum speed be v
using conservation of energy
0.5 * m*v^2 = 0.5 * m * u^2 + 0.5 * k * xi^2
0.2 * v^2 = 0.2 * 3^2 + 235 * 0.1^2
v = 4.56 m/s
c)
let the time period be T
v = A * w
4.56 = 0.13 * ( 2 * pi /T)
T = 0.179 s
the average power input in watts required to maintain a steady oscillation, P = E/T
P = 0.03 /0.179 W
P = 0.17 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.