Scientists want to place a 3800 kg satellite in orbit around Mars. They plan to
ID: 1790016 • Letter: S
Question
Scientists want to place a 3800 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit at a speed of 2524 m/s in a perfectly circular orbit. Here is some information that may help solve this problem: mmars 6.4191 x 1025 kg mars 3.397 x 106 m G 6.67428 x 1011 N-m2/kg2 1) What radius should the satellite move at in its orbit? (Measured frrom the center of Mars.) m Submit 2) What is the force of attraction between Mars and the satellite? N Submit 3) What is the acceleration of the satellite in orbit? m/s Submit 4) Which of the following quantities would change the radius the satellite needs to orbit at? the mass of the satellite [y] the mass of the planet the speed of the satellite Submit 5) What should the speed of the orbit be, if we want the satellite to take 8 times longer to complete one full revolution of its orbit? m/s SubmitExplanation / Answer
1) G M m / r^2 = m v^2 / r
r = G M / v^2
r = (6.67 x 10^-11) (6.4191 x 10^23) / (2524^2)
r = 6.72 x 10^6 m
2) F = m v^2 /r = (3800) (2524^2) / (6.72 x 10^6)
F = 3602 N
3) a = F/m = 0.95 m/s^2
4) the mass of planet
the speed of satellite
5) T = 8 (2 pi r / v) = 133828 sec
w = 2pi/T = 4.695 x 10^-5 rad/s
G M / r^2 = w ^2 r
r = 26.9 x 10^6 m
v = w r = 1262 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.