4 kg block resting on a frictionless horizontal ledge is attached to a string th
ID: 1789901 • Letter: 4
Question
4 kg block resting on a frictionless horizontal ledge is attached to a string that passes over a pulley and is attached to 1) (a) Find the speed of the 2 kg block after it falls from rest a distance of 2.5 m. m/s Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 10 more submissions for this question. 2) (b) What is the angular velocity of the pulley at this time? rad/s Submit You currently have O submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question.Explanation / Answer
decrease in potential energy = increase in kineticenergy
2 * 9.8 * 2.5 = (1/2) * 2 *v2 + (1/2) * 4 * v2 + (1/2) I 2 of pulley
49 = v2 + 2v2 + (1/2) [ (1/2) m r2 ] (v / r)2
49 = 3v2 + (1/4) * 1kg *v2
49 = 3.25 v2
v = 3.883 m/s is the speed
.the angular velocity of the pulley is
. = v / r = 3.883 /0.13 = 29.86 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.