Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm
ID: 1789788 • Letter: T
Question
Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 57,10 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 94.80 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the postive z-axis): Yu=5.430 3.750 m/s V,,-57.10 m/s m/s What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 52.20 kg, immediately after separation? Number Number m/s What is the change in kinetic energy of the system? Number JoulesExplanation / Answer
the momentum needs to be conserved as no external force is acting on them.
in x-direction:
Before separation, velocity along x-axis =0
Momentum before separation = momentum after separation
so, ( 94.80 + 52.20 ) x 0 = 94.80 x 5.430 + 52.20 x V2x
so, V2x = -9.861 m/s
Before separation, velocity along y-axis =0
Momentum before separation = momentum after separation
so, ( 94.80 + 52.20 ) x 0 = 94.80 x 3.75 + 52.20 x V2y
so, V2y = -6.81 m/s
Kinetic energy before separation = 1/2 x total mass x speed2
= 1/2 x ( 94.8 +52.2) x 57.12
= 1/2 x 147 x 57.12
= 239640.135 j
kinetic energy after separation = kinetic energy of 1st sky diver + kinetic energy of 2nd sky diver
= 1/2 x 94.8 x ( 5.432 + 3.752 + 57.12 ) + 1/2 x 52.2 x [ (-9.861)2 + (-6.81)2 + 57.12 ]
= 156607.58 j + 88845.06 j
= 245452.64 j
so change in kinetic energy of the system = kinetic energy after separation - Kinetic energy before separation
= 245452.64 - 239640.135 j
= 5812.50 J
all the best in the course work
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.