Map Due Date Sapling Learning Late subn A 2.970 kg block of wood rests on a stee
ID: 1789734 • Letter: M
Question
Map Due Date Sapling Learning Late subn A 2.970 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is 0.555 and the coefficient of kinetic friction is 0.305. At time t = 0, a force F 9.94 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times Points Pos Grade Cat Descriptio Policies: t=0 t>0 Number You can c You can v You have There is rn Consider the same situation, but this time the external force Fis 20.1 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times: D eTextbod t=0 t>0 O Help Wit Number o Web Help Technical PreviousCheck Answer NextExitExplanation / Answer
maximum friction force. f = us m g
f = 0.555 x 2.970 x 9.81 = 16.17 N
Applied force is less than max. friction force hence it will not move.
t = 0 : f = 9.94 N ......Ans
t > 0 f = 9.94 N ........Ans
When F = 20.1 N
at t = 0 , f = 16.17 N .........Ans
after that it will start moving hence kinetic friction will act on it.
f = 0.305 x 2.970 x 9.81
f = 8.89 N .............Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.