An athlete executing a long jump leaves the ground at a 34.3 angle and travels 7
ID: 1789580 • Letter: A
Question
An athlete executing a long jump leaves the ground at a 34.3 angle and travels 7.75 m .
I ONLY NEED THE ANSWER TO PART B
(a) What was the takeoff speed?
answer: 9.03
(b) If this speed were increased by just 4.0%, how much longer would the jump be?
Not sure how to do this one, I posted it already and the person said the answer was 8.3893 this wasn't correct. Thanks!
agrant4Problem 3 24 c previous 2 of 8 neat Problem 3.24 Part A An athlete executing a long lump leaves the ground at a 34.3 angls and travels 7.75 m hat was the akect speet Express your answer using three signiticant tigures. 9.03 n Submit M Answer Give Up Correct Part B if this speed eie increased by lust 4.0%, how much longer would ule jump be? Express your answer using two significant figures. d- 8.3893 Submit M An-wers GeUn Incorrect: One attempt remaining; Try Again Pravide Feanbark ContinueExplanation / Answer
a) horizontal range R = u2 * sin 2 theta / g
u = sqrt [R g / sin 2theta]
= sqrt [7.75 * 9.8 / sin (2 * 34.3)]
= 9.03 m/s
b) u = [u + 4 u /100] = 104 u / 100 = (104 * 9.03) / (100) = 9.39 m/s
R = 9.392 * sin (2 * 34.3) / 9.8 = 8.38 m
distance x = 8.38 - 7.75
= 0.63 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.