A V = 160-V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 c
ID: 1789456 • Letter: A
Question
A V = 160-V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 cm2 and separation 8.50 mm. A beam of alpha particles (charge +2e, mass 6.64×1027 kg) is accelerated from rest through a potential difference of 1.80 kV and enters the region between the plates perpendicular to the electric field.
Part A
What magnitude of magnetic field is needed so that the alpha particles emerge undeflected from between the plates?
A V = 160-V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 cm2 and separation 8.50 mm. A beam of alpha particles (charge +2e, mass 6.64×1027 kg) is accelerated from rest through a potential difference of 1.80 kV and enters the region between the plates perpendicular to the electric field.
Part A
What magnitude of magnetic field is needed so that the alpha particles emerge undeflected from between the plates?
Explanation / Answer
for beam,
delta(KE) = q deltaV
(6.64 x 10^-27) v^2 / 2 = (2 x 1.6 x 10^-19) (1.80 x 10^3)
v = 4.165 x 10^5 m/s
now , field inside the capacitor E = V /d = (160)/(8.50 x 10^-3)
E = 18823.5 V/m
for particle to move undeflected,
E = v B
B = (18823.5) / (4.165 x 10^5)
B = 0.045 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.