You are playing with a toy in which a marble launched by a spring rolls along a
ID: 1789123 • Letter: Y
Question
You are playing with a toy in which a marble launched by a spring rolls along a track full of loop-the-loops and curves with almost no energy dissipated. You want the marble to have a speed of 0.70 m/s when it arrives at the top of a loop that is 0.20 m higher than the marble's position when you launch it.
a) What initial speed must the marble have?
b) If the marble has an inertia of 5.0 g and the spring has a spring constant of 17 N/m, how far back do you need to pull the spring on the level launching chute to get the marble to have this initial speed?
Explanation / Answer
speed, v=0.7 m/sec
height, h=0.2 m
a)
use,
u^2-v^2=2*g*h
u^2-0.7^2=2*9.8*0.2
===> initial speed, u=2.1 m/sec
b)
use,
1/2*k*x^2=m*g*h
1/2*17*x^2=5*10^-3*9.8*0.2
===> x=3.4 cm
compression, x=3.4 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.