The Expert TA Human-x + LTX TakeTutorialAssignment.aspx Chapter 16. Oscillatory
ID: 1789023 • Letter: T
Question
The Expert TA Human-x + LTX TakeTutorialAssignment.aspx Chapter 16. Oscillatory Motion and Waves Begin Date: 11/2/2017 12:01:00 AM -- Due Date: 129/2017 10:43:00 AM End Date: 12/9:2017 10:43:00 AM (1096) Problem 4: A novelty clock has a 0.014-kg mass object bouncing on a spring which has a force constant of 1.15 Nm Assignment Status Click here for detailed view 50% Part (a) What is the maximum velocity of the object, in meters per second, if the object bounces 3.35 cm above and below its equilibrium position? Grade Summary Problem Status 0% 100% Potential Partial Completed Completed sin0 cotaasin acos) atanacotansinh) coshtah cotanh0 cos tan() | | ( 7 89 Submissions Attempts remaining: 10 30 per allettupl) detailed view 0 Completed Completed Completed Partial Completed Completed 6 Degrees O Radians BACKSPACE DECL Submi Hint I give up llints; 1% deduction per hill. Ilints Feedback: 0% deduction per feedback. 10 là 50% Part (b) llow much kinetic energy, in Joules, does the object have at its maximum velocity? 9:35 PM lype here to search 11/2212017 6Explanation / Answer
Here,
m = 0.014 Kg
k = 1.15 N/m
a) let the maximum velocity is v
Using conservation of energy
0.50 * 0.014 * v^2 = 0.50 * 1.15 * 0.0335^2
solving for v
v = 0.304 m/s
the maximum speed of the object is 0.304 m/s
b)
kinetic energy of the object = 0.50 * m * v^2
kinetic energy of the object = 0.50 * 0.014 * 0.304^2
kinetic energy of the object = 6.45 *10^-4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.