A metal disk of radius 5.0 cm is mounted on a frictionless axle. Current can flo
ID: 1788954 • Letter: A
Question
A metal disk of radius 5.0 cm is mounted on a frictionless axle. Current can flow through the axle out along the disk, to a sliding contact on the rim of the disk. A forte at thegone iGetween the station ary electrical c onta ct and the rotating the surrent i5 3.0 A, the disk rotätes with constant angular velocity. What's the frictiona 825 N This problem focuses on two concepts. One is the Faraday Law, the other is the conservation law of angular momentum. When the disk rotates at a uniform angular velocity, the net torque should be zeroExplanation / Answer
magnetic moment u = I*A
torque due to magnetic field T1 = u*B*sintheta
theta = 90
T1 = I*A*B
torque due to frictional force T2 = -f*R
net torque = T1 + T2
but in constant angular motion net torque = 0
T1 + T2 = 0
I*A*B - f*R = 0
I*pi*R2*B - f*R = 0
f = I*pi*R*B
f = 3*pi*0.05*1.75
frictional force f = 0.825 N <<<--------ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.