A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 2.0
ID: 1788821 • Letter: A
Question
A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 2.00 m and a total mass of 100 kg . The turntable is initially rotating at 2.00 rad/s about a vertical axis through its center. Suddenly, a 60.0-kg parachutist makes a soft landing on the turntable at a point near the outer edge.
a.Find the angular speed of the turntable after the parachutist lands. (Assume that you can treat the parachutist as a particle.)
b.Compute the kinetic energy of the system before the parachutist lands.
c.Compute the kinetic energy of the system after the parachutist lands.
d.Why are these kinetic energies not equal?
Explanation / Answer
Ans: The radius of the disk r=2m
The mass of disk M=100kg
So, The moment of inertia of the disk =I=mr2=400kgm2
The angular velocity of the disk is w=2rad/s
The kinetic energy of the disk before parachutist land=K1=.5*I*w2=800J
The mass of the parachutist m=60kg
The kinetic energy of the parachutist is .5*m*r2*w2=480J
So, The kinetic energy of the system after parachutist lands is K2=800-480=320J=.5*(m+M)*r2*W2
Thus, W=Angular speed of the system after parachutist lands =320*2/(160*4)=1rad/s
The kinetic energy of the system decreased because of increase in mass of the system
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.