5, Nitrogen liquefies at about 7736\"K\" Convert to Fahrenheit. (a) -331°F (b) -
ID: 1788623 • Letter: 5
Question
5, Nitrogen liquefies at about 7736"K" Convert to Fahrenheit. (a) -331°F (b) -320°F (c) -396F (d) 428F (e) -460°F 6. A 20 kg weight is attached via an ideal pulley system to paddle wheels that are submerged in 0.148 kg of 25°C benzene, c 1,740 Jkg. inside of an insulated container, as shown in the drawing. Then, the weight falls througha distance of 1.55 m causing the paddle wheel to turn. Assuming all of the mechanical energy lost by the falling weight goes into the glycerin determine the final temperature of the benzene. (a) 294°C b) 20.5°C (c) 25.9°C (d) 26.2°C (e) 0.9°CExplanation / Answer
(5)
convert Kelvin degrees to Farenheit
T(°F) = T(K) × 9/5 - 459.67
=77.36 ( 9/5) - 459.67
=-320.422 F
(6)
mgh= mc del T
20(9.8)(1.55) =0.148 ( 1740) ( Tf- 25)
Tf = 26.2 C
option (d) is correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.