5. A man jumps from a 40 meter building into a harbor, and just clears a dock th
ID: 1788400 • Letter: 5
Question
5. A man jumps from a 40 meter building into a harbor, and just clears a dock that protrudes 7.5 meters out from the base of the building. Assuming that he only jumped horizontally (i.e. no initial vertical velocity), determine the jumper's horizontal velocity. https://www.youtube.com/watch?v=vctim9nUF68&feature;=youtu.be Qarë 20 m/s 6. A player spikes a volleyball downwards at an angle of 60' downwards at a velocity of 20 m/s from a height of 2.6 m. Determine a) how long it will take for the ball to hit the floor, and b) how far it will travel horizontally in this time.Explanation / Answer
Vertical displacement: y = 1/2*g*t^2 = 40m (given)
So, t = sqrt[(2*40)/9.81] = 2.86s
Same time is taken to cover both horizontal and vertical displacement. So, for horizontal motion:
x = vt
=>v = x/t = 7.5/2.86 = 2.626 m/s(ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.