10. -14 points OSColPhys2016 7.2.WA 020. My Notes Ask Your Teacher A warehouse w
ID: 1787784 • Letter: 1
Question
10. -14 points OSColPhys2016 7.2.WA 020. My Notes Ask Your Teacher A warehouse worker is pushing a 90.0-kg crate with a horizontal force of 294 N at a speed of v = 0.850 m/s across the warehouse floor. He encounters a rough horizontal section of the floor that is 0.75 m long and where the coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.355 IPI (a) Determine the magnitude and direction of the net force acting on the crate while it is pushed over the rough section of the floor. magnitude direction Select (b) Determine the net work done on the crate while it is pushed over the rough section of the floor. (c) Find the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface. Additional MaterialsExplanation / Answer
a) Kinetic Friction Force f = u.N
and N = mg
so f = 0.355 x mg = 0.355 x 90 x 9.81 = 313.43 N
So Fnet = F - f = 294 - 313.43 = - 19.43 N
Magnitude = 19.43 N
Direction = Opposite diretion of motion
B) Net Work Done = Fnet .d
= -19.43 * 0.75 = - 14.57 J
C ) Using Work energy theorem,
Net work Done= change in K.E.
-14.57 = 90v^2 /2 - 90*0.850^2 /2
v = 0.63 m/s ...Ans
Please rate my answer...
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.