Suppose the Sun could collapse into a neutron star of radius 12.0 km without los
ID: 1787736 • Letter: S
Question
Suppose the Sun could collapse into a neutron star of radius 12.0 km without losing any mass in the process. Your research team is in charge of sending a probe from Earth to study the transformed Sun, and the probe needs to end up in a circular orbit 5300 km from the neutron-Sun's center (a) Calculate the orbital speed of the probe. m/s (b) Later on plans call for construction of a permanent spaceport in that same orbit to study the neutron-Sun in great detail. To transport equipment and supplies, scientists on Earth need you to determine the escape speed for rockets launched from the spaceport (relative to the spaceport) in the direction of the spaceport's orbital velocity at takeoff time. What is that speed? m/s (c) How does it compare to the escape speed at the surface of Earth? escape velocity of earthExplanation / Answer
v = sqrt[GM] / r
Where
G = Universal Gravitational Constant
M = Mass of Star (Sun mass)
r = Distance from Center
Given
G = 6.67428 x 10^-11 m^3/kg-s^2
M = 1.9891 x 10^30 kg
r = 5300000 m
v = sqrt[(6.67428 x 10^-11 m^3/kg-s^2 x 1.9891 x 10^30 kg) / (5300000 m)
v = 5 x 10^6 m/s
(b)
Escape velocity from star's orbit at space station
Ve = sqrt[2GM] / r
Ve = sqrt[ (2 x 6.67428 x 10^-11 m^3/kg-s^2 x 1.9891 x 10^30 kg) / (5300000 m)]
Ve = 7.1 x 10^6 m/s
(c)
Escape speed from Earth
Same equation, but M = 5.9742 x 10^24 kg, r = 6371000 m
Ve = sqrt[2GM] / r
Ve = sqrt[ 2 x 6.67428 x 10^-11 m^3/kg-s^2 x 5.9742 x 10^24) ] / (6371000 m)]
Ve = 11188 m/s
So escape speed from the star-orbiting space station is 635 x surface of earth
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.