Suppose s yo ye has a center shaft o,400 cm in rasius and that string is being p
ID: 1787625 • Letter: S
Question
Suppose s yo ye has a center shaft o,400 cm in rasius and that string is being pulled from it (a) tf the strng is tationary and the yo-yo accelerates aay from it at·rate of 1.50 m/s2, what es its .ngular acceleration? rad/s What is the angular velocity ser 0.750s if it starts from est () The outside radius of the yoyo is 3.50 cm. In the refarence fram of the verye mass center hat is the tangential acceieration of a peint an its edge? nys (Expliutly shove on paper hosw you follow the steps in the Problam-SovingExplanation / Answer
(a)
= a/r
= 1.5 m/s² / 0.0040m
= 375 rad/s²
(b)
= t
= 375 rad/s² x 0.75s
= 281.25 rad/s
(c)
a = r
a = 375 rad/s² x 0.035m
a = 13.125 m/s²
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.