A cylinder of radius R = 6.0 cm is on a rough horizontal surface. The coefficien
ID: 1787224 • Letter: A
Question
A cylinder of radius R = 6.0 cm is on a rough horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between the cylinder and the surface is 0.30 and the rotational inertia for rotation about the axis is given by MR2/2, where M is its mass. Initially it is not rotating but its center of mass has a speed of 7.0 m/s. After 2.0 s the speed of its center of mass and its angular velocity about its center of mass, respectively, are:
A) 1.1 m/s, 0
B) 1.1 m/s, 19 rad/s
C) 1.1 m/s, 98 rad/s
D) 4.7 m/s, 78 rad/s
E) 5.9 m/s, 98 rad/s
The answer is D, please explain. Thank you.
Explanation / Answer
f = - uk m g
a = f /m = - uk g = -0.30 x9.8 = - 2.94 m/s^2
v = v0 + a t = 7 - 2.94 t
and torque = I alpha
r uk m g = (m r^2 / 2) alpha
alpha = 98 rad/s^2
w = alpha t
kinetic friction will act until, v = w r
7 - 2.94 t = 98 t x 0.06
t =0.794 sec
after which v and w will remain constant.
v = 7 - (0.794 x 2.94) = 4.7 m/s
w = 98 x 0.794 = 78 rad/s
Ans(D)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.