Problem 9.107 Part A In a physics lab, a cube slides down a frictionless incline
ID: 1787156 • Letter: P
Question
Problem 9.107 Part A In a physics lab, a cube slides down a frictionless incline as shown in the figure and elastically strikes another cube at the bottom that is only 1/2 its mass. (Figure 1) If the incline is 35 cm high and the table is 95 cm off the floor, where does each cube land? [Hint Both leave the incline moving horizontally.] Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answers using two significant figures Submit My Answers Give Up Continue Figure 1 of 1 35 cm 1/n 95 cmExplanation / Answer
v = sqrt [2 * 9.8 * 0.35] = 2.62 m/s
momentum is conserved and Kinetic energy is conserved
M * 2.62 = M V1 + m V2
0.5 * M * 2.622 = 0.5 M V12 + 0.5 m V22
m = M/2
0.5 * M * 2.622 = 0.5 M V12 + 0.5 (M/2) V22
2.62 = V1 + V2/2
2.622 = V12 + V22/2
V1 = 2.62 / 3 = 0.873 m/s
V2 = 2.62 * 4 / 3 = 3.49 m/s
t = sqrt [2 h / g] = sqrt [2 * 0.95 / 9.8] = 0.440 s
xM = 0.873 * 0.44 = 0.384 m
xm = 3.49 * 0.44 = 1.53 m
xM , xm =0.384 m, 1.53 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.