Seventy-one turns of insulated wire 0.100 cm in diameter are tightly wound to fo
ID: 1787058 • Letter: S
Question
Seventy-one turns of insulated wire 0.100 cm in diameter are tightly wound to form a flat spiral. The spiral fills a disk surrounding a circle of radius 5.00 cm and extending to a radius 12.10 cm at the outer edge. Assume the wire carries a current I at the center of its cross section. Approximate each turn of wire as a circle. Then a loop of current exists at radius 5.05 cm, another at 5.15 cm, and so on. Numerically calculate the magnetic field at the center of the coil. (Assume B is in teslas and Iis in amperes.)
Explanation / Answer
Here , B = summation u0 i / 2r
= 2pi*10^-7* i*[1/0.0505 + 1/0.0515+...]
= 2pi*10^-7* i*100[1/5.05 + 1/5.15+1/5.25+1/5.35+1/...]
total current = 71i, current through thin element at disrance r = i*dr/(0.001)
dB = 2pi*10^-7* [i*dr/(0.001)] 1/r
integral dB = 2pi*10^-7* [i/(0.001)] integral dr/r
B = 2pi*10^-7* [i/(0.001)] ln(12.05/5.05)
B = 2pi*10^-4 i *0.8697
B = 0.0005464 i
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.