A water pipe having a 2.0 cm inside diameter carries water into the basement of
ID: 1786847 • Letter: A
Question
A water pipe having a 2.0 cm inside diameter carries water into the basement of a house at a speed of 1 2 m/s and a pressure of 200,000 Pa. The pipe tapers to 1.0 cm inside diameter and rises to the second tor 7.0 m above the input point. (Density of water 1000 kg/m) a 6 points) Determine the water speed on the second floor. Answer (b) (8 points) Dctermine the water pressure on the second floor Answer (e) (7 points) If a person left a bath room tap running on the second floor for 30 minutes, what volume of water would exit the tap in that time?Explanation / Answer
a] By continuity equation, A1v1 = A2V2
v1 pi*d1^2/4 = v2*pi*d2^2/4 because area = pi*d^2/4
v2 = v1 *(d1/d2)^2 = 1.2*(2/1)^2
= 4.8 m/s answer
b] Using Bernoullis equation, P1+ 0.5 rho v1^2 = P2 + rho v2^2 + rho g h
2e5 + 0.5*1000*1.2^2 = P2 + 0.5*1000*4.8^2 + 1000*9.8*7
P2 = 2e5 + 0.5*1000*1.2^2 - 0.5*1000*4.8^2 - 1000*9.8*7
= 120600 Pa answer
c] volume of water = Qt = v2A2 t = 4.8*pi*0.01^2/4 *30*60
= 0.6786 m^3 answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.