Most gasoline engines in today\'s automobiles are belt driven. This means that t
ID: 1786434 • Letter: M
Question
Most gasoline engines in today's automobiles are belt driven. This means that the crankshaft, a rod which rotates and drives the pistons, is timed to the camshaft, the mechanism which actuates the valves, by means of a belt. Starting from rest, assume it takes t = 0.0540 s for a crankshaft with a radius of n = 4.25 cm to reach 1550 rpm. If the belt doesn't stretch or slip, calculate the angular acceleration, 2, of the larger camshaft, which has a radius of r2 8.50 cm, during this time period. Number 2 rad/ sExplanation / Answer
w0 = 1550 x 2pi rad/ 60s = 162.3 rad/s
Applying wf = w0 + alpha t
162.3 = 0 + alpha(0.0540)
alpha1 = 3005.8 rad/s^2
alpha1 r1 = alpha2 r2
alpha2 = (4.25 / 8.50) (3005.8)
= 1503 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.