a merry-go-round at a children’s park begins at rest and is pushed by a parent w
ID: 1786428 • Letter: A
Question
a merry-go-round at a children’s park begins at rest and is pushed by a parent while a child holds onto the ride at the outer edge, 3.10 m from the center. The parent pushes with a constant force of 2.50 s until the child is moving with a speed of 11.3 m/s. what is the magnitude of the net acceleration on the child the instant before the parent stops the merry-go-round? (give your answer to at least one decimal place) a merry-go-round at a children’s park begins at rest and is pushed by a parent while a child holds onto the ride at the outer edge, 3.10 m from the center. The parent pushes with a constant force of 2.50 s until the child is moving with a speed of 11.3 m/s. what is the magnitude of the net acceleration on the child the instant before the parent stops the merry-go-round? (give your answer to at least one decimal place)Explanation / Answer
Radial accelaration is a_rad = v^2/r
a_rad = 11.3^2 / 3.1 = 41.2 m/s^2
tangential accelaration is a_tan = (V-Vo)/t = 11.3/2.5= 4.52 m/s^2
Net accelaration is a = sqrt(a_rad^2+a_tan^2) = sqrt(41.2^2+4.52^2) = 41.45 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.