A mass spectrometer, sketched below, is a device used to separate different ions
ID: 1786098 • Letter: A
Question
A mass spectrometer, sketched below, is a device used to separate different ions. Such ions with a well-defined velocity vo enter through a slit into a region of uniform magnetic field B, where they follow a semicircular path until they strike the detector slit above the entry slit. The distance between the entry and the detector slits is d = 1.30 m.
Chlorine ions of mass 35 amu , carrying a charge of +1e, enter the spectrometer with initial speed of vo = 9.40E5 meters/sec. What value of B is required for these ions to hit the detector?
IX X X XExplanation / Answer
First we convert amu into kg so-
35 amu = 5.812*10-26 Kg
d = 2r = 1.30m
r = 0.65 m
Now we that for complete the semicircular path to hitting the detector-
r = mv/qB
so-
B = mv/qr
B = 5.812*10-26 * (9.40 * 105) / (1.6*10-19) (0.65)
B = 54.633 * 10-21 / (1.048 *10-19 )
B = 52.1307 * 102 T
B = 5213.07 T
Thank you !!! Have fun
Please Rate High.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.