Sprint 9:52 PM + 1 points CJ1021·P.057 My Notes Ask Your Two circular loops of w
ID: 1785959 • Letter: S
Question
Sprint 9:52 PM + 1 points CJ1021·P.057 My Notes Ask Your Two circular loops of wire, each containing a single turn, have the same radius of 3.9 cm and a common center. The planes of the loops are perpendicular. Each carries a current of 1.9 A. What is the magnitude of the net magnetic field at the common center? Additional Materials Section 21.7 Submit Answer Save Progress 10. -2 points CJ10 21.P059 My Notes Ask Your Two long, straight wires are separated by 0.12 m. The wires carry currents of 4.5 A in opposite directions, as the drawing indicates 0.030 m 0.060 (a) Find the magnitude of the net magnetic field at the point A. (b) Find the magnitude of the net magnetic field at the point B Additional MaterialsExplanation / Answer
magnetic field at center of loop = k * I / R
magnetic field at center of loop = 2 * pi * 10^-7 * 1.9 / 0.039
magnetic field at center of loop = 3.061 * 10^-5 T
since magnetic fields due both the rings will be perpendicular to each other
net megnetic field = sqrt(2) * 3.061 * 10^-5
9) net magnetic field = 4.3289 * 10^-5 T
magnetic field due to wire = k * I / r
magnetic field at A due to left wire = 2 * 10^-7 * 4.5 / 0.03
magnetic field at A due to right wire = 2 * 10^-7 * 4.5 / (0.03 + 0.12)
magnetic fields are in opposite direction so,
magnetic field at A = 2 * 10^-7 * 4.5 / 0.03 - 2 * 10^-7 * 4.5 / (0.03 + 0.12)
magnetic field at A = 2.4 * 10^-5 T
magnetic field at B due to left wire = 2 * 10^-7 * 4.5 / 0.06
magnetic field at B due to right wire = 2 * 10^-7 * 4.5 / 0.06
magnetic fields are in same direction so,
magnetic field at B = 2 * 10^-7 * 4.5 / 0.06 + 2 * 10^-7 * 4.5 / 0.06
magnetic field at B = 3 * 10^-5 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.