A 5 kg ball collides without friction with an unknown ball at rest. The 5 kg bal
ID: 1785765 • Letter: A
Question
A 5 kg ball collides without friction with an unknown ball at rest. The 5 kg ball was moving at +7 m/s. After the collision, the 5 kg ball has a velocity of - 1 m/s and the unknown ball has a velocity of +1 m/s.
a) What is the momentum of the 5kg ball before the collision? (magnitude and direction)
b) What is the momentum of the other ball before the collision? (magnitude and direction)
c) What is the momentum of the system that is made of the two balls? (magnitude and direction)
d) What is the momentum of the 5kg ball after the collision? (magnitude and direction)
e) What is the mass of the unknown ball?
Explanation / Answer
Let 'm' be the velocity of the unknown ball
Applying conservation of momentum,
(5*7) + (m*0) = (5*(-1)) + (m*1)
=> 35 + 0 = -5 + m
=> m = 40 kg
a) momentum of the 5kg ball before the collision = (5*7) = 35 kgm/s (+ve x-direction)
b) momentum of the other ball before the collision= 0, since it is at rest
c) momentum of the system that is made of the two balls = 35kgm/s + 0 kgm/s = 35 kgm/s
d) momentum of the 5kg ball after the collision = (5*(-1) = -5 kgm/s
Therefore, magnitude = 5 kgm/s and direction = -ve x-direction
e) mass of the unknown ball = 40 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.