17.62 ° A long rod, insulated to prevent heat loss along its sides, is in perfec
ID: 1785538 • Letter: 1
Question
17.62 ° A long rod, insulated to prevent heat loss along its sides, is in perfect thermal contact with boiling water (at atmospheric pressure) at one end and with an ice-water mixture at the other (Fig. E17.62). The rod consists of a 1.00-m section of copper (one end in boiling water) joined end to end to a length L2 of steel (one end in the ice-water mixture). Both sections of the rod have cross- sectional areas of 4.00 cm*. The temperature of the copper-steel junction is 65.0°C after a steady state has been set up. (a) How much heat per second flows from the boiling water to the ice water mixture? (b) What is the length L2 of the steel section? Figure E17.62 Insulation 65.0°C Boiling O O water Ice and COPPER STEEL water 1.00 mExplanation / Answer
Given,
Heat passing through the copper rod, Q = K A dT/L = 385 x 0.0004 x 35/1 = 5.39 W
We know that heat will travel through the steel rod at the same rate
50.2 x 0.0004 x 65/L2 = 385 x 0.0004 x 35/1
50.2 x 65/L2 = 385 x 35
50.2 x 65/385 x 35 = L2
L2 = 0.242 m
Please rate my answer if you find it helpful, good luck..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.