40 20 0 0.5 1,5 -20 Time, t, (s) The graph above shows the net horizontal force
ID: 1785291 • Letter: 4
Question
40 20 0 0.5 1,5 -20 Time, t, (s) The graph above shows the net horizontal force acting on an object car as a function of time. Assume that the object has a mass of 4.0 kg and that it moves horizontally across a level floor against a frictional force of 20.0 N which acts in the direction opposite the motion. Use what you have learned during the last few weeks to answer the questions below. You may work with other students to develop a problem-solving strategy, but describe your reasoning in your own words 1. Sketch free-body diagrams for the following moments: (a) t : 0.0 s, (b) t= 1.5, and (c)t-2.5 s. (3 pts) 2. What is the net impulse applied to the object during the time interval between t 0 and t 2.1 s? Show your work and explain your reasoning. (1 ptExplanation / Answer
Impulse = F*t (area under the curve)
Impulse = 0.5*1.5*30 + 0.5*30*0.6
Impulse = 0.5*2.1*30
Impulse = 31.5 kg*m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.