15. A motorcycle goes around a curve at a speed of 30 m/s with a cen- tripetal a
ID: 1785020 • Letter: 1
Question
15. A motorcycle goes around a curve at a speed of 30 m/s with a cen- tripetal acceleration of 5 m/s2. What is the radius of the curve? a) 130 m b) 55m c) 180 m d) 75 m e) 100 m 16. A tetherball moves at a constant speed of5m/s in a circle of radius 0.5 m. What is the period of the tetherball? a) 0.4s b) 2s d) 1 s e) 0.6 s 17. If the second hand on a watch is 5 mm long and takes 60 s to make a full rotation, what is the speed of the end of the second hand as it rotates? a) 5.2× 10-4 m/s b) 2.6 × 10-4 m/s c) 2.6× 10-3 m/s d) 4.3 × 10-3 m/s 6.1 x 10m/s 18. The planet Drogan has two moons: Moon 1 and Moon 2. Moon 2 is 6 times farther away from Drogan than Moon 1. How does the orbital period of Moon 1 (Ti) compare to the orbital period of Moon 2 (T2)? a) T, 0.2T, b) T2 = 14.7.7, cT2 9.3 Ti d) T2 22.1 T e) T2 = 4.9 T1Explanation / Answer
here,
15)
speed of motorcycle , v = 30 m/s
let the radius of curve be r
centripital accelration , a = v^2 /r
5 = 30^2 /r
solving for r
r = 180 m
the radius of curve is c) 180 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.