A square steel plate is 14.0 cm on a side and 0.800 cm thick. Assume that the pl
ID: 1784920 • Letter: A
Question
A square steel plate is 14.0 cm on a side and 0.800 cm thick. Assume that the plate is oriented with the square faces horizontal to the ground. Part A.As shown in (Figure 1) a force of magnitude 1.10×106 N is applied to both the top and bottom surfaces of the plate (the square sides). Each of the forces is applied in a direction parallel to the surface they are exerted on, and they point in opposite directions. Find the shear strain caused by these forces. Note that the shear modulus of steel in pascals is 7.50×1010 Pa . Part B. Find the displacement x in centimeters.
Explanation / Answer
shear modulus = force / area / (x / height)
given,
shear modulus = 7.5 * 10^10 Pa
side = 0.14 m
height = 0.8 * 10^-2 m
force = 1.1 * 10^6 N
7.5 * 10^10 = (1.1 * 10^6 / (0.14)^2) / (x / (0.8 * 10^-2))
x = 5.986 * 10^-6 m or 5.986 * 10^-4 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.