A radio has a speaker that is emitting sound with a power of 50 W that is emitte
ID: 1784188 • Letter: A
Question
A radio has a speaker that is emitting sound with a power of 50 W that is emitted in all directions equally. The radio is tuned to a frequency of 101.7 MHz. 1. (a) What is the wavelength of the signal that's received by the radio? (2 marks) (b) What is the sound intensity level in dB at 100 m from the radio speaker, assuming that the sound wave propagates with no loss? Identify at least one reason why the sound will lose energy while propagating and thus be quieter than this. (5 marks) (c) Explain why the sound intensity (in Wm2) at 200 m from the radio is four times lower than at 100 m, again assuming no loss. (2 marks)Explanation / Answer
(a) Speed of radio waves, v = speed of light = 3.0 x 10^8 m/s
frequency, f = 101.7 MHz = 101.7 x 10^6 Hz
So, wavelength of the wave, lemda = v / f = (3.0 x 10^8) / (101.7 x 10^6) = 2.95 m
(b) Sound intensity at 100 m from the speaker, I = P / 4*pi*r^2 = 50 / (4*3.141*100^2) = 3.98 x 10^-4 W/m^2
(c) From above we see that Intensity, I is proportional to 1/r^2
take, r1 = 200 m and P1 as intensity
r2 = 100 m and P2 as intensity
so, P1 / P2 = r2^2 / r1^2 = 100^2 / 200^2 = 1/4
=> P1 = P2 / 4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.