Question 7 of 20 Sapling Learning Map A piece of luggage is being loaded onto an
ID: 1783910 • Letter: Q
Question
Question 7 of 20 Sapling Learning Map A piece of luggage is being loaded onto an airplane by way of an inclined conveyor belt. The bag, which has a mass of 15.0 kg, travels 2.50 m up the conveyor belt at a constant speed without slipping. If the conveyor belt is inclined at a 30.0° angle calculate the work done on the bag by: the force of gravity (Wg) the normal force (WN) 2.50 m the friction force (W) the conveyor belt (Wconveyor 30.0° the net force (Wnet 368 J 184 J -368 J -184 J Zero 319 J -319 J Previous heck Answer Next ijfxit HintExplanation / Answer
here,
mass , m = 15 kg
s = 2.5 m
theta = 30 degree
the work done by force of gravity , Wg = m * g * sin(theta) * ( s) * (-1)
Wg = 15 * 9.81 * sin(30) * 2.5 * ( -1)
Wg = - 184 J
the work done by the normal force is zero ( as the angle between displacement and normal force is 90 degree)
the work done by frictional force , Wff = uk * m * g * cos(theta) * s * ( 0)
Wff = zero
the work done by conveyor belt , Wb = - Wg = 184 J
the work done by net force , Wn= 0 zero ( as it is moving at constant speed)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.