Problem #1 (30 pts) While practicing archery for a competition, an archer releas
ID: 1783736 • Letter: P
Question
Problem #1 (30 pts) While practicing archery for a competition, an archer releases an 0.02-kg arrow horizontally towards a target at a speed of 60 m/s. The arrow hits and sticks into a 0.5-kg target which is resting on a horizontal surface. Once impacted, the target and the arrow then slide together across a low friction surface. Ignore any effect of air resistance in the problem. (a) (15 pts) What is the speed of the "arrow+ target" system immediately after the arrow hits the target? Assume that the time it takes for the collision is very small and negligible (b) (15 pts) If the arrow and target stops after sliding 0.85 m after impact, what is the coefficient of kinetic friction between the target and the low friction surface? If you did not find the velocity from part a), assume you know the quantity and solve algebraically. 17 PM 0/19/2017 ^ TOExplanation / Answer
a)
from momentum conservation
momentum before collision = momentum after collision
m1*v1i + m2*v2i = m1*v1f + m2*v2f
m1 (arrow) = 0.02 kg
v1i = 60 m/s
m2 = 0.5 kg
v2i = 0
after collision v1f = v2f = v
(0.02*60) + (0.5*0) = (0.02+0.5)*v
speed of arrow + target = 2.31 m/s
---------------------
(b)
work done by friction = -uk*(m1+m2)*g*x
work done = change in kinetic energy
Wf = (1/2)*(m1+m2)*(vf^2 - v^2)
vf = 0
-uk*g*x = -(1/2)*v^2
uk*9.8*0.85 = (1/2)*2.31^2
uk = 0.32 <<<<<------------ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.