Some people have raised concerns about the magnetic fields produced by current-c
ID: 1783630 • Letter: S
Question
Some people have raised concerns about the magnetic fields produced by current-carrying high-voltage lines in residential neighborhoods. Currents in such lines can be up to 100 A. Suppose you have such a line near your house.
1)
If the wires are supported horizontally 6.0 m above the ground on vertical poles and your living room is 17 m from the base of the poles, what magnetic field strength does the wire produce in your living room if it carries 100 A? (Express your answer to two significant figures.)
2)Express your answer as a multiple of Earth’s magnetic field (0.5×10^4 T). (Express your answer to two significant figures.)
Explanation / Answer
I = 100 A
Distance = r = 17 - 6 = 11 m
Magnetic field = B = uo*I/(2pi*r) = (4pi*10^-7*100)/(2pi*11) = 1.82*10^-6 T
2) B = 1.82*10^-6/0.5*10^-4 = 0.0364
B = 0.0364 times Earth’s magnetic field
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.