A 55 g bullet traveling at 260 m/s penetrates a block of ice at 0 °C and comes t
ID: 1783488 • Letter: A
Question
A 55 g bullet traveling at 260 m/s penetrates a block of ice at 0°C and comes to rest within the ice. Assuming that the temperature of the bullet doesn't change appreciably, how much ice is melted as a result of the collision? The heat of fusion of water is 333 kJ/kg. A 55 g bullet traveling at 260 m/s penetrates a block of ice at 0°C and comes to rest within the ice. Assuming that the temperature of the bullet doesn't change appreciably, how much ice is melted as a result of the collision? The heat of fusion of water is 333 kJ/kg.Explanation / Answer
here,
mass , m = 0.055 kg
initial speed , u = 260 m/s
latent heat of fusion , Lf = 333000 J/kg
let the mass of ice melted be m'
heat energy absorbed by ice = initial kinetic energy
m' * Lf = 0.5 * m * v^2
333000 * m' = 0.5 * 0.055 * 260^2
solving for m'
m' = 5.58 * 10^-3 kg
the mass of ice melted is 5.58 * 10^-3 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.