6. EXTRA CREDIT (10 points) A sled of mass m = 2.0 kg is given a kick at the bot
ID: 1783267 • Letter: 6
Question
Explanation / Answer
(A) sin20 = h / d
h = 5 sin20 = 1.71 m
(B) W = - m g h = -2 x 9.8 x 1.71
W = - 33.6 J
(C) f= uk N = 0.10 x 2 x 9.8 x cos20 = 1.84 N
W = - f d = - 9.21 J
(D) Applying work - energy theorem,
net work done = change in KE
- 9.21 - 33.6 = 0 - Ki
Ki = 42.8 J
(E) Ki = m Vi^2 /2
Vi = 6.54 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.