3. A gun is fired vertically into a m . 1.38 kg block of wood at rest on nth in
ID: 1783260 • Letter: 3
Question
3. A gun is fired vertically into a m . 1.38 kg block of wood at rest on nth in horizontal sheet directly above it, as shown in the figure below. If the bullet has a mass of21.4 g and a speed of v = 300 m/s, how high will the block rise into the air after the bullet becomes embedded in it? 4. An astronaut of mass 82.2 kg is 25.4 m far out in space, with both the space ship and the astronaut at rest with respect to each other. Without a thruster, the only way to return to the ship is to throw his 0.494 kg wrench directly away from the ship. If be throws the wrench with a speed of 18.3 m/s, how many seconds does it take him to reach the ship?Explanation / Answer
3)Solution- It's an inelastic collision.
By using conservation of momentum .
Let m be the bullet's mass and M the block's.
LetV1 is the initial bullet's mass and V2 the system's mass at the moment they launch off.
So,
mV1 = (M + m)V2
V2 = 21.4*300 / (1380 + 21.4) = 4.58m/s
Now using kinematics.
h = (V2)^2 / (2g)
=4.58^2/2*9.8
=1.07 m Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.