Problem 7.33 - Enhanced - with Feedback Part A The force shown in the figure (Fi
ID: 1783259 • Letter: P
Question
Problem 7.33 - Enhanced - with Feedback Part A The force shown in the figure (Figure 1) moves an object from x = 0 to = 0.75 m. You may want to review (pages 208-212) How much work is done by the force? Express your answer using two significant figures W0.34 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Part B How much work is done by the force if the object moves from x = 0.20 m to x = 0.55 m ? Figure 1 of 1 Express your answer using two significant figures 0.8 0.6 0.4 0.2 A2p W 0.29 Submit My Answers Give Up 0.50 0.25 Position, x (m) 0.75 Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Check your expression for the right segment of the area under the graphExplanation / Answer
The work done is the area under the force displacement curve.
(a) W=0.6 x 0.25 + 0.25 x 0.4 + 0.8 x 0.25 = 0.45 Joules
(b) Between 0.20 to 0.55 m
W=0.6 x (0.25-0.20)+0.4 x 0.25+0.8 x (0.55-0.50)=0.17 Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.